MALARSTWO STANISŁAWA SACHY STAWIARSKIEGO

STANISŁAW SACHA STAWIARSKI
Urodził się w 1941 roku. Edukację artystyczną rozpoczął w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, gdzie w 1962 roku zdał egzamin maturalny. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Hanny Rudzkiej-Cybisowej. W 1969 roku uzyskał dyplom malarski z wyróżnieniem. W tym samym roku ukończył również Studium Pedagogiczne przy krakowskiej ASP. W 1970 roku wyjechał do Paryża i odbył roczne studia w paryskiej Beaux Arts. W 1973 roku został członkiem ZPAP w Krakowie, a w 1975 Związku Artystów Malarzy w Saint Tropez. Od roku 1977 należy do Francuskiego Związku Artystów. W 1989 roku został powołany na członka Międzynarodowej Akademii Literatury, Sztuki i Nauki „Greci Marino”, która w uznaniu jego zasług artystycznych przyznała mu tytuł profesora.
Sacha Stawiarski przez lata pracował w Paryżu, obecnie mieszka w Ramatuelle w pobliżu Saint Tropez oraz w Michałowicach w Kotlinie Kłodzkiej. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w wielu polskich muzeach i galeriach, m.in.: w Pałacu Biskupów w Świdnicy, Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku, Muzeum w Tarnowskich Górach, Muzeum w Kluczborku, Muzeum w Brodnicy, Muzeum Sztuki Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w zbiorach Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie.

Wystawa czynna do 25 sierpnia 2017 r,

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

ZABAWKI BLASZANE

Kolejki blaszane, miniaturowe samochodziki, karuzele, samoloty – to kraina zabawek z końca XIX i XX wieku. To świat bajkowy, a zarazem pełen życia. Istnieje dzięki pasji kolekcjonerów i miłośników starych zabawek. Na wystawie prezentujemy Zabawki blaszane wypożyczone z Miejskiego Muzeum Zabawek w Karpaczu ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego.


HISTORIA BLASZANYCH ZABAWEK

XIX–wieczna rewolucja przemysłowa wpłynęła także na rozwój przemysłu zabawkarskiego. Coraz nowsze, dokładniejsze maszyny zastąpiły rzemieślników  do tej pory wykonujących zabawki ręcznie. Pierwsze metalowe zabawki powstały z cienkiej ocynkowanej blachy stalowej. Na arkuszu blachy wytłaczano części o określonym kształcie, później wycinano i montowano je, czy to lutując, czy łącząc na zaczepy. Na koniec były one zdobione ręcznie malowanymi lub emaliowanymi detalami. Pod koniec XIX wieku stosowano kilka metod zdobienia: druk bezpośredni na blasze, kalkomanię, litografię offsetową, czyli odbijanie wzoru na wałku pokrytym gumką, a następnie przenoszenie go na blachę.

WYSTAWA CZYNNA DO 3 WRZEŚNIA (NIEDZIELA) - SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 

Na pocztówkowym szlaku... Byczyna

Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku, serdecznie zaprasza na wystawę Na pocztówkowym szlaku ‒ Byczyna.
Dawna karta pocztowa to nie tylko ciekawy widoczek, ale przede wszystkim dokumentacyjne źródło ikonograficzne. Utrwala układ urbanistyczny i architektoniczny miasta, rejestruje zmiany w nazewnictwie ulic, placów, wyglądzie budynków. Ukazuje przemiany w życiu danej społeczności utrwalone często przypadkowo w obiektywie aparatu. Między innymi dlatego pocztówki z Kluczborka i okolic stanowią trzon zbiorów historycznych Muzeum. Kolekcja ta zostanie zaprezentowana jako cykl wystaw czasowych Na pocztówkowym szlaku. Pierwsza ekspozycja poświęcona jest pocztówkom z Byczyny wydanym przed 1945 r., których dopełnieniem są widokówki powojenne.

Serdecznie zapraszamy - grupy wcześniej zgłoszone - oprowadzamy po wystawie.

  Ekspozycja czynna do końca września 2017 r.

Informacje


adres  ul. Zamkowa 10, 46-200 Kluczbork

tel.  (077) 418 27 07

email  muzeum_kluczbork@op.pl

ie www.muzeum.kluczbork.pl

  Facebook: Dołącz do nas!

Bilet normalny: 4,00 zł

Bilet ulgowy: 2,00 zł

W niedzielę wstęp bezpłatny

Oprowadzanie: niedziela i święta: 35,00 zł od grupy (grupa maksymalnie do 30 osób)

wtorek- piątek : 10.00 - 15.30

niedziela: 10.00 - 13.30

Uwaga - dla grup zorganizowanych istnieje możliwość ustalenia innego terminu zwiedzania (uzgodnionego przynajmniej z dwutygodniowym wyprzedzeniem).