Jak ozdobić jajko w roślinny wzór

Czy ozdabialiście kiedyś jajko za pomocą... pończoch?

Jeśli nie - to zapraszam do obejrzenia krótkiego instruktażu :)

Do wykonania "pisanek" potrzebne będą:

Jajka - im jaśniejsze, tym lepiej widoczny wzór

Jajka - najlepsze są białe, jednak dziś polecam zużyć te, które mamy akurat w lodówce. U mnie są to jajka kremowe i o lekko zielonym zabarwieniu (od kurek zielononóżek).

Łupiny cebuli

Łupiny cebuli - im więcej  uda nam się ich zgromadzić, tym wywar będzie miał intensywniejszy kolor. Ilość łupin widoczna na zdjęciu pozwoliła mi na uzyskanie bardzo intensywnego barwnika, który w krótkim czasie zafarbował jajka na wyraźnie ciemny kolor.

Cieniutkie pończochy

Pończochy/rajstopy - cieniutkie, 20 lub mniej den (Mogą mieć oczka ;)

Recepturki

Gumki recepturki - którymi zawiążemy pończochę. Uwaga - nie nadają się gumki służące do robienia bransoletek - pękają!

Listki - o ciekawych kształtach Listki i kwiaty - im więcej kształtów, tym lepiej

Rośliny, niewielkie listki - o wyraźnych konturach i delikatnej strukturze. Jeśli ktoś nie ma własnego ogródka (a spacer po parku aktualnie zdecydowanie odradzam!), można użyć drobnych listków natki pietruszki.

ZACZYNAMY!

Do dużego (najlepiej starego) garnka włóż łupiny cebuli i zalej je niewielką ilością wody, (taką, żeby jajka po włożeniu były przykryte). Gotuj pod przykryciem przez ok. 30-60 min. Uwagi - lepiej na początku wlać za mało wody, niż za dużo! Gotowane łupiny farbują emalię! Pod koniec gotowania wlej 2-3 łyżki octu.

Wywar w trakcie gotowania

Jajka dokładnie umyj (można nakłuć skorupkę specjalną igłą) i rozpocznij dekorowanie. Rośliny umyj i układaj starannie na skorupce jajka. Kiedy kompozycja jest gotowa, przykryj roślinkę pończochą, dociskając z wyczuciem. Z  drugiej strony jajka zabezpiecz pończochę z użyciem gumki recepturki.

Na skorupce starannie układamy drobne listki Listki "przyklejamy" z użyciem wody Kompzycję zabezpieczamy cieniutką pończochą

W miejscu niewidocznym wiążemy gumkę Tak przygotowujemy wszystkie jajka Jajka gotowe do farbowania

Gotuj jajka w wywarze całkowicie przykryte. Co jakiś czas delikatnie zmieniaj ich pozycję kontrolując równomierne zabarwienie. Czas gotowania będzie różny -  w zależności od intensywności barwnika oraz użytych roślin! U mnie wahał się w granicach 4-12 minut. Jeśli mamy słaby wywar, można jajka pozostawić dłużej, w stygnącym wywarze.

Wyjmij jajko - sprawdź, czy kolor jest odpowiedni.

Jeśli widzimy niedoskonałości, kontynuujemy farbowanie

Jeśli tak - delikatnie przełóż je do miseczki z letnią wodą. Po ostudzeniu, rozetnij nożyczkami gumkę i wyjmij ufarbowane jajko!

Studzenie Idealnie zafarbowane jajko

Ciesz się z pięknie wykonanej pracy! :)

Efekt po zdjęciu pończochy Jajka można posmarować tłuszczem, żeby wydobyć głębię koloru

WESOŁYCH ŚWIĄT!

Zapraszamy do podzielenia się rezultatem swoich działań! Jeśli ozdobisz pisanki wg naszej instrukcji, lub wykonasz zwierzątka z włóczki widziane TUTAJ , prześlesz  zdjęcia prac na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. umieścimy je w wirtualnej galerii  :) ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ ZABAWY!