Warsztaty – owad zapyla, a nam się to "opyla"

Wiosna – najwyższy czas zadbać o zapylacze. Czy wiecie kto to taki? Pierwsza myśl – pszczoła miodna (Apis mellifera). Skojarzenie jak najbardziej trafne, jednak warto wiedzieć, że zapylaniem trudni się wiele gatunków innych owadów, należą do nich chrząszcze, osy, motyle, muchówki, a nawet mrówki! A poza pszczołą miodną, tylko w  Polsce występuje około 450 gatunków innych pszczół!

Pożyteczne owady żyją wokół nas, w stertach suchych liści, nieściętych trawach, korzystają gościnnie ze stosu suchego drewna, pomieszkują w składziku ze starą cegłą dziurawką. Niestety, im bardziej wypielęgnowany i uprzątnięty  ogród, tym takich miejsc jest mniej.

Na poniższej grafice, umieszczonej za zgodą Lasów Państwowych, możemy zobaczyć dlaczego warto zatroszczyć się o owady i w jaki sposób to zrobić.

Hotel dla owadów - infografika

Oczywiście, mamy świadomość, że nie każdy potrafi majsterkować i zajmować się obróbką drewna...

Chcemy więc pokazać jak własnoręcznie w nieco prostszy sposób z użyciem starych puszek wykonać praktyczne i estetyczne domki dla zapylaczy.

Dzieci gotowe? Rodzice pomogą? To do dzieła!

WARIANT NR 1 DOMEK DLA OWADÓW

Do wykonania owadziego M1, potrzebne nam będą następujące surowce i materiały:

Metalowa puszka Materiały do wypełnienia wnętrza owadziego domku

Kolorowe sznurki Drut i sznurek - posłużą do wykonania skrzydełek

– metalowa puszka (po fasoli, groszku itp.; ważne, żeby po otwarciu nie miała ostrej krawędzi)
– bambus, trzcina lub inne puste, naturalne "rurki" (najlepiej z otworkiem o średnicy 2-8 mm), szyszka, sucha trawa, siano, słoma, suche liście itp.
– sznurek do zawieszenia
– materiały do ozdobienia hotelu (w zależności od wybranej techniki: sznurek lub farby akrylowe)
– druciki, ewentualnie 2 koraliki – do połączenia puszek i wykonania czułków i skrzydełek

Przystępujemy do realizacji zadania.
1.  W puszce, w tylnej ściance z użyciem gwoździa i młotka wykonujemy niewielki otworek do przewleczenia sznurka-zawieszki.

Puszka z wykonanym otworem Przewleczony sznurek

2. Blachę z zewnątrz ozdabiamy w wybrany sposób – smarujemy klejem typu wikol  i owijamy sznurkiem (jeśli używamy bardzo sztywnego sznurka – możemy użyć kleju na gorąco).

Proces owijania Proces owijania tylnej ścianki

3. Sznurek łączymy z drutem, formujemy skrzydełka i czółki, które montujemy do puszki za pomocą cienkiego drutu lub kleju.

Sznur owinięty drutem daje się formować Z drutu i sznurka wykonujemy czółki

4. We wnętrzu układamy zgromadzone i przycięte na długość puszki materiały (dość ciasno, żeby się nie wysuwały).

Długość trzciny dopasowujemy do puszki Docięty pod wymiar bambus

"Meblowanie" domku Wypełnienie powinno by ułożone ciasno

5. Domek dla owadów umieszczamy w zacisznym, osłoniętym od wiatru i deszczu miejscu ogrodu, najlepiej od strony południowej lub południowo-wschodniej.

Gotowy domek

Czekamy na gości

POWODZENIA!

WARIANT NR 2 – HOTEL DLA OWADÓW

Do wykonania owadziego M3, potrzebne nam będą następujące surowce i materiały:

Metalowe puszki Farby akrylowe

– metalowe puszki (po fasoli, groszku itp., ważne, żeby po otwarciu nie miały ostrej krawędzi),
– sznurek lub drut do połączenia puszek, lub ewentualnego zawieszenia,
– materiały do ozdobienia hotelu – tym razem farby akrylowe.

Przystępujemy do realizacji zadania.
1.  Zewnętrzne ścianki puszek malujemy farbą akrylową (moje puszki mają otworki, ponieważ są z odzysku – służyły kiedyś jako lampiony).

Malowanie z użyciem gąbki kuchennej Malowanie za pomocą pędzla

2. Po wyschnięciu farby łączymy puszki wykonując z użyciem młotka i gwoździa otworki w miejscu styku puszek, lub obwiązujemy je sznurkiem.

Puszki połączone przewleczonym przez otwory drucikiem Połączone puszki

3. We wnętrzu układamy zgromadzone i przycięte na długość puszki materiały (dość ciasno, żeby się nie wysuwały).

Materiały służące owadom za schronienie Puszki z wypełnieniem

Puszki wypełnione trzciną, patykami, liśćmi, sianem i szyszką Puszki wypełnione trzciną, patykami, liśćmi, słomą i szyszką

4. Hotelik dla owadów umieszczamy w zacisznym, osłoniętym od wiatru i deszczu miejscu ogrodu, najlepiej od strony południowej lub południowo-wschodniej.

Hotel czynny 24h

POWODZENIA!