Pod opieką Dwunastu Apostołów

Plakat wystawy

Już od 20 maja serdecznie zapraszamy miłośników historii, na wystawę prezentującą dawny rynek w Kluczborku.  Na ekspozycji będzie można zobaczyć fotografie, pocztówki, dokumenty pochodzące z naszych zbiorów oraz - zupełnie nowy nabytek Działu Historii!

Dzięki przyznanej w 2019 r. przez Marszałka Województwa Opolskiego nagrodzie pieniężnej za Wydarzenie Muzealne Roku 2018 w kategorii Wystawa (za wystawę „Okruchy przeszłości... W drodze do niepodległej”) możliwy był zakup unikatowego eksponatu do naszych zbiorów - wilkomu bractwa czeladniczego z dawnego Kluczborka (Kreuzburga).

Wilkom to puchar lub szklanica, służące do wznoszenia uroczystych toastów przez członków cechu lub bractwa czeladniczego. Okazją mogło być na przykład przywitanie przybywającego z innego miasta do cechu rzemieślnika (stąd nazwa wilkom od niem. willkommen − witać), wyzwoliny czeladnika (oficjalne przyjęcie w poczet mistrzów) lub inne uroczystości. Z kolei czeladnicy często zrzeszali się w bractwach czeladniczych, będących przejawem sprzeciwu wobec reguł nakładanych na nich przez cechy (utrudnienia w promocji na mistrza, opłaty cechowe, wydłużony okres terminowania). Nasz wilkom został wykonany właśnie dla członka takiego bractwa.
Jest to puchar cynowy (wys. 40 cm) z pokrywą, z rozbudowanymi partiami czary i podstawy, zdobiony dekoracją roślinną, niestety niesygnowany (brak informacji o jego wykonawcy). Z jednej strony czary wygrawerowany jest napis: „Gewidmet der / Fleischergeselle / Bruderschaft / Kreuzburg / 15 Februar / 1904” (Dedykowany członkowi bractwa czeladniczego cechu rzeźników, Kluczbork, 15 luty 1904), w ozdobnym obramieniu z bogatą dekoracją roślinną.

Serdecznie zapraszamy na wystawę!

Wilkom Dokumenty

Fragment ekspozycji