ABSTRAKCJA I GEOMETRIA - na plakacie litografia artysty "Kompozycja", na czarnym tle kręgi, linie, kształty geometryczne w kolorach: białym, niebieskim, zielonym, czerwonym, żółtym.

Malarstwo ma pełnię swojej ekspresji, gdy emanuje czymś z pogranicza snu – Joan Miró

Już od 9 maja serdecznie zapraszamy do naszego Muzeum, gdzie będzie można oglądać prace wyjątkowego artysty – Joana Miró.

Ekspozycja składa się z dwóch części: „Abstrakcja i Geometria” to fascynujący zbiór grafik, który ukazuje mistrzostwo i innowacyjność  artysty.  Pracei z tej serii przedstawiają rozmaite postacie, zwierzęta, abstrakcyjne formy i symbole, które stanowią osobisty język artysty.

Miró był znany z wykorzystywania ukrytych znaków, które pobudzały wyobraźnię widza, pozostawiając miejsce na interpretację i refleksję. W swoich litografiach przekazał on charakterystyczny dla siebie styl pełny wyrazistych kształtów, żywych kolorów i zaskakujących kombinacji. Jego prace emanują wyjątkową energią i poetyckim urokiem, oddając jego niezwykłą wyobraźnię i artystyczną wizję. Miró zachęca tym samym do odnajdywania ukrytych związków między formami, co sprawia, że oglądanie tej kolekcji jest niezwykłą i inspirującą podróżą przez wyobraźnię jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku.

Melodie Acide” to unikatowa kolekcja grafik, która doskonale odzwierciedla jego charakterystyczny, późny styl artystyczny. W tych pracach artysta wyraźnie bawi się kontrastem między prostotą a złożonością, tworząc kompozycje pełne enigmatycznych symboli i postaci, które często przypominają surrealistyczne stwory. Każda grafika to wyraz jego unikalnej zdolności do łączenia abstrakcji z kreatywną spontanicznością.

W przedstawianej serii, Joan Miró dowodzi swojego mistrzostwa w sztuce litografii i jednocześnie pokazuje, że jego twórczość jest wciąż aktualna i inspirująca dla współczesnych artystów i widzów.

Wystawa czynna tylko do 13 czerwca 2024!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY! 

(Nie tylko) wielościany - wystawa modeli Piotra Pawlikowskiego (plakat ekspozycji).

Zapraszamy na niezwykłą podróż do świata geometrycznej harmonii i symetrii! W naszym Muzeum prezentujemy wystawę modeli Piotra Pawlikowskiego - „(NIE TYLKO) WIELOŚCIANY".
 
Motywem przewodnim wystawy są wielościany platońskie i archimedesowe, które od wieków fascynują matematyków swoją doskonałością i harmonią.  W niemal każdym przypadku wierzchołki prezentowanych modeli pokrywają się z wierzchołkami jednego z wielościanów należących do wymienionych wyżej rodzin. W niektórych przypadkach jest to dość łatwe do zaobserwowania, ale w innych wymaga pewnej spostrzegawczości. Na wystawie zobaczymy nie tylko klasyczne formy tych wielościanów, ale także ich unikalne wariacje, które pokazują nieskończoną różnorodność i piękno świata geometrii. I jak dodaje Autor wystawy: „Dostrzeganie powiązań i wzajemnych relacji między modelami nie jest najważniejsze. Można cieszyć oczy pięknem kształtu i harmonią symetrii nie będąc w pełni świadomym ich matematycznego kontekstu".
 
Serdecznie zapraszamy!!!
 
 

Na pocztówkowym szlaku... wsie, wioski i przysiółki - plakat ekspozycji. Na białym tle pocztówka przedstawiająca nieistniejący już pałac w Szymonkowie.

„Na pocztówkowym szlaku – wsie, wioski i przysiółki”Dawna karta pocztowa to nie tylko ciekawy widoczek, ale przede wszystkim dokumentacyjne źródło ikonograficzne. Ukazuje układ urbanistyczny i architektoniczny miasta, rejestruje zmiany w nazewnictwie ulic, placów, wyglądzie budynków. Ukazuje przemiany w życiu danej społeczności, utrwalone często przypadkowo w obiektywie aparatu.

Zapraszamy na kolejną, czwartą już, wystawę czasową z cyklu wystaw prezentujących kolekcję pocztówek ze zbiorów historycznych Muzeum w Kluczborku. Tym razem poświęcona jest pocztówkom z wsi, wiosek i przysiółków, wydanym przed 1945 r., a ich dopełnieniem są widokówki powojenne.

Wystawa będzie prezentowana do końca kwietnia 2024 r.

Fragment ekspozycji - widok ogólny sali, na ścianach powieszone plansze z pocztówkami Fragment ekspozycji - widoczna plansza z pocztówkami, m.in. ze Smard i Świniar