7-29 listopada - MUZEUM NIECZYNNE

Szanowni Państwo!

Informujemy, że od 7 listopada do odwołania Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku, tak jak i wszystkie placówki kultury w całej Polsce - zostaje zamknięte dla zwiedzających.

Jednocześnie informujemy, że pozostajemy "na posterunku" - realizujemy zadania statutowe, planujemy kolejne wystawy i dodatkowe atrakcje oraz przygotowujemy się do remontu budynku. Wszystko z myślą o Was i dla Was!

Od poniedziałku do piątku można się z nami kontaktować telefonicznie - 77 418 27 07 lub e-mailowo - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej, Facebooka i konta na Instagramie. Niebawem odbędzie się premiera wirtualnego zwiedzania wystawy stałej "Pszczelarstwo dawne i nowe"!

O!polskie muzea - aplikacja mobilna już dostępna dla użytkowników!

O!POLSKIE MUZEA - aplikacja mobilna już dostępna na Google Play oraz App Store

Z radością informujemy, że jest już dostępna do pobrania bezpłatna aplikacja mobilna O!polskie muzea 🙂 W jednym miejscu można więc znaleźć ponad tysiąc zdigitalizowanych obiektów popularyzujących dziedzictwo kulturalne Opolszczyzny. Aplikacja ma formę przewodnika zawierającego informacje kontaktowe, odnośniki do stron internetowych, lokalizację, godziny otwarcia itp. Ma też tryb kontrastu, będący ułatwieniem dla osób niedowidzących. Od dziś można ją pobrać ze sklepów: Google Play oraz App Store.

Cieszymy się, że nasza instytucja znalazła się pośród 22 muzeów, które dołożyły cegiełkę w jej tworzeniu. Zachęcamy do poznawania opolskich muzeów za pomocą aplikacji i do ich odwiedzania w realu.
Dziękujemy Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu za możliwość wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu.

Partnerem projektu są: Muzeum Ziemi Prudnickiej oraz Stowarzyszenie Muzealników Polskich o. Opole.
Aplikację zrealizowaliśmy w ramach programu „Kultura cyfrowa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej na www.muzeumpiosenki.pl

Nowy eksponat miesiąca

Z czeluści muzealnych magazynów...  tym razem wyciągnęliśmy przedmiot niecodzienny, choć codziennego użytku.
Kto (przed przeczytaniem tekstu) zgadnie do czego służyła ta finezyjna filiżanka?

Filiżanka dla mężczyzny z wąsami Filiżanka zabezpieczająca wąsy przed zamoczeniem

Filiżanka przeznaczona była dla mężczyzn z wąsami!  Wykonano ją z odpowiednio wyprofilowaną ochroną przed zamoczeniem (niegdyś, starannie wypomadowanych) wąsów.
Porcelana biała ze złoceniami i napisem w języku niemieckim: „Zum 50. Geburstage für Bernhard Michael”.
Wytwórnia porcelany w Wałbrzychu – Carl Tielsch-Altwasser, pocz. XX w.

26 października - rocznica śmierci Jana Dzierżona

Ostatnia fotografia Jana Dzierżona

Jan Dzierżon patron naszego Muzeum – urodził się 16 stycznia 1811 r. w Łowkowicach koło Kluczborka. Po ukończeniu szkoły parafialnej w Łowkowicach, uczęszczał kolejno: do szkoły miejskiej w Byczynie, przykatedralnej szkoły elementarnej we Wrocławiu oraz gimnazjum św. Macieja we Wrocławiu, a następnie studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Po otrzymaniu święceń kapłańskich w 1834 r. został wikarym w Siołkowicach koło Opola, a w latach 1835 – 1868 pełnił funkcję proboszcza w niewielkiej parafii rzymskokatolickiej w Karłowicach koło Brzegu. Obok pracy duszpasterskiej zajmował się hodowlą pszczół, prowadząc obserwacje i badania. Propagował nie tylko zasady racjonalnej gospodarki pszczelej, swoje odkrycia, lecz także samą hodowlę pszczół przynoszącą liczne korzyści człowiekowi. Publikował artykuły i prace popularno-naukowe, współpracował z organizacjami pszczelarskimi, uczestniczył w wielu wystawach i zjazdach pszczelarzy. W roku 1868 zrezygnował z probostwa w Karłowicach, zajmując się wyłącznie pszczelarstwem. W 1884 r. po 49 letnim pobycie w Karłowicach powrócił w rodzinne strony i zamieszkał ze swoim bratankiem Franciszkiem w Łowkowicach, gdzie wspólnie prowadzili pasiekę.

Najważniejsze osiągnięcia ks. dra Jana Dzierżona, stanowiące podstawy racjonalnego pszczelarstwa:
•    „uruchomienie” gniazda pszczelego poprzez zastosowanie listewek,
•    zbudowanie rozbieralnego ula skrzynkowego (od nazwiska konstruktora ule te nazywano „dzierżonami”,
•    odkrycie w 1835 r. partenogenezy, czyli dzieworództwa pszczół (teoria po raz pierwszy została opublikowana w 1845 r.)

Ks. dr Jan Dzierżon był postacią sławną i uznaną w całym świecie pszczelarskim. Rządy różnych krajów nadawały mu wysokie odznaczenia państwowe, a związki pszczelarskie przyznawały medale i dyplomy honorowego członkostwa. Podsumowaniem jego pracy, jako biologa – odkrywcy i reformatora, było otrzymanie w 1872 r. tytułu doktora honoris causa Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu w Monachium, w 400 rocznicę jego powstania.

W zbiorach  Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku znajdują się liczne pamiątki osobiste, w tym listy pisane w języku polskim i niemieckim, dyplomy, odznaczenia, fotografie, książki i meble, które można oglądać na wystawach: stałej i czasowych. Z tej okazji serdecznie zapraszamy do zwiedzania naszego Muzeum – 27 października dla uczczenia pamięci o wybitnym pszczelarzu wstęp do muzeum jest BEZPŁATNY.

Jan Dzierżon zmarł 26 października 1906 r. i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Łowkowicach.

W tym roku, inaczej niż zawsze, bez uroczystości – w ciszy składamy kwiaty i zapalamy znicz, wspominając wybitnego pszczelarza.

Cmentarz parafialny w Łowkowicach - miejsce spoczynku ks. dra Jana Dzierżona Cmentarz parafialny w Łowkowicach - miejsce spoczynku ks. dra Jana Dzierżona

Sądzę, że jestem powołany do tego przez Opatrzność - cytat

Jan Dzierżon w pasiece  Jan Dzierżon wśród pszczelarzy

Wieniec laurowy - ze zbiorów Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku Wieniec laurowy - ze zbiorów Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku