O!TWÓRZ SIĘ NA SZTUKĘ

O!TWÓRZ SIĘ NA SZTUKĘ

O!TWÓRZ SIĘ NA SZTUKĘ – to hasło, będące jednocześnie tytułem najnowszej wystawy. Jest nieprzypadkowe. Po bardzo długim zamknięciu Muzeum, spowodowanym zarówno obostrzeniami związanymi z pandemią, jak i remontem dachu, wreszcie możemy ponownie otworzyć się dla zwiedzających.    
Na ekspozycji pokazujemy prace (na co dzień skrywane w magazynie), pochodzące z sukcesywnie powiększanej kolekcji sztuki współczesnej, na jaką składają się  zgromadzone podczas licznych wystaw plastycznych i konkursów – obrazy, grafiki i fotografie. Wyróżnikiem tej wystawy, jednocześnie zachętą do podjęcia własnych działań twórczych, jest jej różnorodność. Obok siebie  zawisły prace uznanych artystów, debiutujących twórców i najmłodszych – uczestników konkursów plastycznych. Mieszają się również techniki i materiały – farba olejna, akrylowa, papier, płyta, linoryt, akwaforta z akwatintą…
 
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania. 
Wystawa dostępna tylko od 4 do 30 maja 2021 r.
Fragment ekspozycji
 
 

Alfabet Pana Bronisława - "zwiedzanie" on-line!

Alfabet Pana Bronisława - fragment ekspozycji

Serdecznie zapraszamy na wystawę prezentującą twórczość Bronisława Gniazdowskiego, tym razem w nowej odsłonie.

Alfabet Pana Bronisława - powstał dla uczczenia pamięci artysty w 30. rocznicę jego śmierci. Wreszcie, po wielu miesiącach zamknięcia możemy umożliwić zwiedzania ekspozycji.  Zapraszamy również do obejrzenia krótkiego filmiku przybliżającego życie i twórczość pana Bronisława.

Artysta urodzony 19 sierpnia 1901 r. w Warszawie, w 1931 r. uzyskał dyplom tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1937 r. pracował w Muzeum Krzemienieckim na Wołyniu, prowadząc Dział Etnograficzny.
 W czasie wojny przebywał w Warszawie, tu przeżył wraz z rodziną Powstanie Warszawskie. Po wojnie osiadł w Kluczborku, gdzie był w latach 1956-1959 jednym z organizatorów Muzeum, w którym  pracował jako asystent do roku 1963. W latach późniejszych zajął się głównie nauczaniem rysunku i malarstwa w Ognisku Plastycznym, równolegle prowadząc amatorski ruch plastyczny.

 
Prace,  fotografie, dokumenty i inne przedmioty związane z artystą prezentowane na wystawie i filmie pochodzą ze zbiorów prywatnych (głównie Rodziny malarza), część jest własnością naszego Muzeum. 

<<< KLIKNIJ     KLIKNIJ     KLIKNIJ >>>

 

 
 
 

Pod opieką Dwunastu Apostołów

Plakat wystawy

Już od 20 maja serdecznie zapraszamy miłośników historii, na wystawę prezentującą dawny rynek w Kluczborku.  Na ekspozycji będzie można zobaczyć fotografie, pocztówki, dokumenty pochodzące z naszych zbiorów oraz - zupełnie nowy nabytek Działu Historii!

Dzięki przyznanej w 2019 r. przez Marszałka Województwa Opolskiego nagrodzie pieniężnej za Wydarzenie Muzealne Roku 2018 w kategorii Wystawa (za wystawę „Okruchy przeszłości... W drodze do niepodległej”) możliwy był zakup unikatowego eksponatu do naszych zbiorów - wilkomu bractwa czeladniczego z dawnego Kluczborka (Kreuzburga).

Wilkom to puchar lub szklanica, służące do wznoszenia uroczystych toastów przez członków cechu lub bractwa czeladniczego. Okazją mogło być na przykład przywitanie przybywającego z innego miasta do cechu rzemieślnika (stąd nazwa wilkom od niem. willkommen − witać), wyzwoliny czeladnika (oficjalne przyjęcie w poczet mistrzów) lub inne uroczystości. Z kolei czeladnicy często zrzeszali się w bractwach czeladniczych, będących przejawem sprzeciwu wobec reguł nakładanych na nich przez cechy (utrudnienia w promocji na mistrza, opłaty cechowe, wydłużony okres terminowania). Nasz wilkom został wykonany właśnie dla członka takiego bractwa.
Jest to puchar cynowy (wys. 40 cm) z pokrywą, z rozbudowanymi partiami czary i podstawy, zdobiony dekoracją roślinną, niestety niesygnowany (brak informacji o jego wykonawcy). Z jednej strony czary wygrawerowany jest napis: „Gewidmet der / Fleischergeselle / Bruderschaft / Kreuzburg / 15 Februar / 1904” (Dedykowany członkowi bractwa czeladniczego cechu rzeźników, Kluczbork, 15 luty 1904), w ozdobnym obramieniu z bogatą dekoracją roślinną.

Serdecznie zapraszamy na wystawę!

TYLKO DO 11 MAJA!

Wilkom Dokumenty

Fragment ekspozycji

 

Dla niedowidzących

Wersja dla niedowidzących

BIP

Deklaracja dostępności

Wirtualny spacer

 
 

Informacje


adres  ul. Zamkowa 10, 46-200 Kluczbork

tel.  (77) 418 27 07

email  muzeum@kluczbork.pl

ie www.muzeum.kluczbork.pl

  Facebook: Dołącz do nas!

  Znajdź nas na Instagramie

Bilet normalny: 4,00 zł

Bilet ulgowy: 2,00 zł

W niedziele wstęp bezpłatny

Oprowadzanie: niedziela i święta: 35,00 zł od grupy (grupa maksymalnie do 25 osób)*

 

MUZEUM CZYNNE OD 4 MAJA 2021

wtorek- piątek: 10:00 - 16:00*

niedziela: 10:00 - 14:00*

* UWAGA! Wstęp na ekspozycje najpóźniej 30 min przed zamknięciem Muzeum.