Alfabet Pana Bronisława

Alfabet Pana Bronisława - fragment ekspozycjiSerdecznie zapraszamy na najnowszą wystawę, prezentującą twórczość Bronisława Gniazdowskiego.

Alfabet Pana Bronisława - powstał dla uczczenia pamięci artysty w 30. rocznicę jego śmierci.

 

Artysta urodzony 19 sierpnia 1901 r. w Warszawie, w 1931 r. uzyskał dyplom tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1937 r. pracował w Muzeum Krzemienieckim na Wołyniu, prowadząc Dział Etnograficzny.
 
W czasie wojny przebywał w Warszawie, tu przeżył wraz z rodziną Powstanie Warszawskie. Po wojnie osiadł w Kluczborku, gdzie był w latach 1956-1959 jednym z organizatorów Muzeum, w którym  pracował jako asystent do roku 1963. W latach późniejszych zajął się głównie nauczaniem rysunku i malarstwa w Ognisku Plastycznym, równolegle prowadząc amatorski ruch plastyczny.
 
Prace prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów prywatnych (głównie Rodziny malarza), część jest własnością naszego Muzeum. Dodatkowo prezentowane są fotografie, dokumenty i inne przedmioty związane z artystą.

Alfabet Pana Bronisława - plakat wystawy

Alfabet Pana Bronisława - fragment ekspozycji Fragment ekspozycj - dokumenty i zdjęcia

Fragment ekspozycji - dokumenty i zdjęcia Alfabet Pana Bronisława - fragment ekspozycji

 

 

NOWA WYSTAWA JUŻ OTWARTA!

Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych - plakat wystawy

Wystawa "Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych",  przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius w Krakowie, przedstawia historię 400-letniej ewolucji lunety, od narzędzia pozwalającego na obserwację zjawisk na niebie do precyzyjnego przyrządu pomiarowego. Zaprezentowane historyczne lunety i teleskopy, a także fotografie, grafiki i druki doskonale ilustrują zmiany konstrukcyjne oraz metody obserwacji astronomicznych. Znakomitym uzupełnieniem wystawy są elementy interaktywne, które pozwalają zwiedzającym lepiej zrozumieć zasadę działania i sposób użycia teleskopów.


ZAPRASZAMY!

Fragment ekspozycji Lunety i teleskopy - fragment ekspozycji

 Fragment ekspozycji Fragment ekspozycji

Fragment ekspozycji Fragment ekspozycji

Pod opieką Dwunastu Apostołów

Plakat wystawy

Już od 20 maja serdecznie zapraszamy miłośników historii, na wystawę prezentującą dawny rynek w Kluczborku.  Na ekspozycji będzie można zobaczyć fotografie, pocztówki, dokumenty pochodzące z naszych zbiorów oraz - zupełnie nowy nabytek Działu Historii!

Dzięki przyznanej w 2019 r. przez Marszałka Województwa Opolskiego nagrodzie pieniężnej za Wydarzenie Muzealne Roku 2018 w kategorii Wystawa (za wystawę „Okruchy przeszłości... W drodze do niepodległej”) możliwy był zakup unikatowego eksponatu do naszych zbiorów - wilkomu bractwa czeladniczego z dawnego Kluczborka (Kreuzburga).

Wilkom to puchar lub szklanica, służące do wznoszenia uroczystych toastów przez członków cechu lub bractwa czeladniczego. Okazją mogło być na przykład przywitanie przybywającego z innego miasta do cechu rzemieślnika (stąd nazwa wilkom od niem. willkommen − witać), wyzwoliny czeladnika (oficjalne przyjęcie w poczet mistrzów) lub inne uroczystości. Z kolei czeladnicy często zrzeszali się w bractwach czeladniczych, będących przejawem sprzeciwu wobec reguł nakładanych na nich przez cechy (utrudnienia w promocji na mistrza, opłaty cechowe, wydłużony okres terminowania). Nasz wilkom został wykonany właśnie dla członka takiego bractwa.
Jest to puchar cynowy (wys. 40 cm) z pokrywą, z rozbudowanymi partiami czary i podstawy, zdobiony dekoracją roślinną, niestety niesygnowany (brak informacji o jego wykonawcy). Z jednej strony czary wygrawerowany jest napis: „Gewidmet der / Fleischergeselle / Bruderschaft / Kreuzburg / 15 Februar / 1904” (Dedykowany członkowi bractwa czeladniczego cechu rzeźników, Kluczbork, 15 luty 1904), w ozdobnym obramieniu z bogatą dekoracją roślinną.

Serdecznie zapraszamy na wystawę!

Wilkom Dokumenty

Fragment ekspozycji

 

Dla niedowidzących

Wersja dla niedowidzących

BIP

Deklaracja dostępności

Wirtualny spacer

 
 

Informacje


adres  ul. Zamkowa 10, 46-200 Kluczbork

tel.  (77) 418 27 07

email  muzeum@kluczbork.pl

ie www.muzeum.kluczbork.pl

  Facebook: Dołącz do nas!

  Znajdź nas na Instagramie

Bilet normalny: 4,00 zł

Bilet ulgowy: 2,00 zł

W niedziele wstęp bezpłatny

Oprowadzanie: niedziela i święta: 35,00 zł od grupy (grupa maksymalnie do 25 osób)*

 

wtorek- piątek: 10:00 - 12:30

i 13:00 - 16:00*

niedziela: 10:00 - 11.45 i 12:00 - 14:00*

* UWAGA! Wstęp na ekspozycje najpóźniej 30 min przed zamknięciem Muzeum.