POLITYKA OCHRONY DZIECI PRZED KRZYWDZENIEM

Działając na podstawie art. 22b ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich Dyrektor Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku z dniem 15.02.2024 r. wprowadza do stosowania Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem, której naczelnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa małoletnim zwiedzającym, dbałość o ich dobro, uwzględnianie ich potrzeb i podejmowanie działań w ich jak najlepszym interesie.
Oświadczam, że przyjmuję do wiadomości i wykonania
 
POLITYKA OCHRONY DZIECI PRZED KRZYWDZENIEM
Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników Muzeum im. Jana Dzierżona (zwanego dalej Muzeum) jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie.
Pracownik Muzeum traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez pracownika wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Pracownik Muzeum, realizując te cele, działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych oraz swoich kompetencji.
Niniejszy system ochrony dzieci przed krzywdzeniem określa procedury interwencji, działania profilaktyczne, edukacyjne, zasady zapobiegania krzywdzeniu dzieci, a w sytuacji gdy do krzywdzenia doszło – określa zasady zmniejszenia rozmiaru jego skutków poprzez prawidłową i efektywną pomoc małoletniemu oraz wskazuje odpowiedzialność osób zatrudnionych w Muzeum za bezpieczeństwo dzieci/małoletnich zwiedzających.
 
Słowniczek terminów używanych w dokumencie
1. Personelem (członkiem personelu) jest osoba zatrudniona w Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, a także wolontariusz i stażysta pracujący z małoletnim dzieckiem (pilnowanie zwiedzających, oprowadzanie grup, prowadzenie warsztatów).
2. Dzieckiem oraz małoletnim zwiedzającym jest każda osoba do ukończenia 18. roku życia.
3. Opiekunem dziecka/małoletniego zwiedzającego jest osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny.
4. Zgoda rodzica dziecka/małoletniego oznacza zgodę co najmniej jednego z rodziców/ opiekunów prawnych.
5. Przez krzywdzenie dziecka/małoletniego zwiedzającego należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę małoletniego przez jakąkolwiek osobę, w tymrodzica/opiekuna oraz członka personelu Muzeum lub zagrożenie jego dobra, w tym jego zaniedbywanie.
6. Dane osobowe dziecka/małoletnieg
 
Obszary Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem:
 
Obszar 1 – Muzeum opracowało, przyjęło i wdrożyło do realizacji Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem (zwaną dalej Polityką).
1. Dotyczy ona całego personelu (pracowników, współpracowników, stażystów i wolontariuszy – na wszystkich szczeblach Muzeum).
2. Za jej wdrażanie i nadzorowanie i monitorowanie odpowiada Dyrektor Muzeum.
3. Polityka jasno i kompleksowo określa:
- zasady bezpiecznej rekrutacji personelu,
- sposób reagowania w instytucji na przypadki podejrzenia, że dziecko doświadcza krzywdzenia,
- zasady bezpiecznych relacji personel-dziecko,
- zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów elektronicznych,
- zasady ochrony wizerunku i danych osobowych dzieci.
4. Polityka jest opublikowana i szeroko promowana wśród całego personelu, rodziców i dzieci, opiekunów grup zorganizowanych, a poszczególne grupy są z nią aktywnie zapoznawane poprzez działania edukacyjne i informacyjne.
 
Obszar 2 – Muzeum stosuje zasady bezpiecznej rekrutacji personelu, regularnie szkoli personel z zagadnień zawartych w Polityce tj.:
1. Zasady rekrutacji personelu pracującego z dziećmi, w tym obowiązek uzyskiwania danych z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym o każdym członku personelu oraz, gdy jest to dozwolone przepisami obowiązującego prawa, informacji z Krajowego Rejestru Karnego, a kiedy prawo na to nie zezwala, uzyskiwania oświadczenia personelu dotyczącego niekaralności lub braku toczących się postępowań karnych lub dyscyplinarnych za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności oraz przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego.
2. Zasady bezpiecznych relacji personelu z małoletnimi, wskazujące, jakie zachowania na terenie placówki są niedozwolone, a jakie pożądane w kontakcie z dzieckiem.
3. Zasady zapewniania pracownikom podstawowej wiedzy na temat ochrony małoletnich przed krzywdzeniem oraz udzielania pomocy dzieciom w sytuacjach zagrożenia, w zakresie: rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci, procedur interwencji w przypadku podejrzeń krzywdzenia, odpowiedzialności prawnej pracowników, zobowiązanych do podejmowaniainterwencji.
4. Zasady przygotowania personelu (pracującego z dziećmi i ich rodzicami/opiekunami) do edukowania: dzieci na temat ochrony przed przemocą i wykorzystywaniem, rodziców/opiekunów dzieci na temat wychowania dzieci bez przemocy oraz chronienia ich przed przemocą i wykorzystywaniem.
5. Zasady dysponowania materiałami edukacyjnymi dla dzieci i dla rodziców oraz aktywnego ich wykorzystania.
 
Obszar 3 – Muzeum wdrożyło i stosuje procedury interwencyjne, które znane są i udostępnione całemu personelowi. Każdy pracownik wie komu należy zgłosić informację o krzywdzeniu małoletniego i kto jest odpowiedzialny za działania interwencyjne. Każdemu pracownikowi udostępnione są dane kontaktowe do lokalnych instytucji odpowiedzialnych za przeciwdziałanie i interwencję w przypadku krzywdzenia małoletnich.
1. Muzeum wypracowało procedury, które określają krok po kroku, jakie działanie należy podjąć w sytuacji krzywdzenia dziecka lub zagrożenia jego bezpieczeństwa ze strony personelu organizacji, członków rodziny, rówieśników i osób obcych.
2. Muzeum dysponuje danymi kontaktowymi lokalnych instytucji i organizacji, które zajmują się interwencja i pomocą w sytuacjach krzywdzenia dzieci (policja, sąd rodzinny, centrum interwencji kryzysowej, ośrodek pomocy społecznej, placówki ochrony zdrowia) oraz zapewnia do nich dostęp wszystkim pracownikom.
 
Obszar 4 – Muzeum co najmniej raz na 2 lata monitoruje i w razie konieczności ewaluuje zapisy Polityki, konsultując się z personelem, dziećmi i rodzicami/opiekunami oraz je aktualizuje.
1. Standardy podstawowe: Przyjęta Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem jest weryfikowana ze szczególnym uwzględnieniem analizy sytuacji związanych z wystąpieniem zagrożenia bezpieczeństwa dzieci.
2. W ramach weryfikacji Polityki Muzeum konsultuje się z dziećmi i ich rodzicami/opiekunami.
 
Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia małoletniego.
1. Pracownicy Muzeum posiadają wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia dzieci.
2. W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka pracownicy Muzeum podejmują rozmowę z rodzicami/opiekunami, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania dla siebie pomocy.
3. Pracownicy monitorują sytuację i dobrostan dziecka.
4. Pracownicy znają i stosują zasady bezpiecznych relacji personel–dziecko i dziecko–dziecko ustalone w Muzeum.
5. Rekrutacja pracowników Muzeum odbywa się zgodnie z zasadami bezpiecznej rekrutacji personelu.
 
Zasady reagowania na przypadki podejrzenia, że małoletni doświadcza krzywdzenia.
W przypadku powzięcia przez pracownika podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji Dyrektorowi Muzeum.
1. Po uzyskaniu informacji, dyrektor wzywa rodziców/opiekunów dziecka, którego krzywdzenie podejrzewa i informuje ich o podejrzeniu.
2. Wyznaczona przez Dyrektora osoba sporządza opis sytuacji małoletniego w instytucji i rodzinnej dziecka na podstawie rozmów z dzieckiem, pracownikami jednostki oraz opracowuje plan pomocy małoletniemu.
3. Plan pomocy małoletniemu powinien zawierać wskazania dotyczące: podjęcia przez Muzeum działań w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, w tym zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej instytucji, skierowania dziecka do specjalistycznej placówki pomocy dziecku, jeżeli istnieje taka potrzeba.
4. W bardziej skomplikowanych przypadkach (dotyczących np. wykorzystywania seksualnego lub znęcania się fizycznego i psychicznego o dużym nasileniu) Dyrektor powołuje zespół interwencyjny, w skład którego mogą wejść: pedagog/psycholog (jeżeli w instytucji jest zatrudniony), Dyrektor, inni pracownicy mający wiedzę na temat skutków krzywdzenia dziecka lub o krzywdzonym dziecku.
5. Zespół interwencyjny sporządza plan pomocy małoletniemu na podstawie opisu sporządzonego przez członków zespołu informacji.
6. W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia zgłoszą rodzice/opiekunowie dziecka, Dyrektor Muzeum jest zobowiązany powołać zespół interwencyjny.
7. Zespół, o którym mowa, wzywa rodziców/opiekunów dziecka na spotkanie wyjaśniające, podczas którego może zaproponować zdiagnozowanie zgłaszanego podejrzenia w zewnętrznej, bezstronnej instytucji. Ze spotkania sporządza się protokół.
8. Sporządzony przez zespół interwencyjny plan pomocy małoletniemu wraz z zaleceniem współpracy przy jego realizacji przedstawiany jest rodzicom/opiekunom przez Dyrektora Muzeum.
9. Dyrektor informuje rodziców/opiekunów o obowiązku zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia małoletniego do odpowiedniej instytucji (prokuratura, policja lub sąd rodzinny, ośrodek pomocy społecznej bądź przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego – procedura "Niebieskiej Karty” – w zależności od zdiagnozowanego typu krzywdzenia i skorelowanej z nim interwencji). Po poinformowaniu rodziców/opiekunów małoletniego zgodnie z punktem poprzedzającym – Dyrektor składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury/policji lub wniosek o wgląd w sytuację rodziny do sądu rejonowego, wydziału rodzinnego i nieletnich, ośrodka pomocy społecznej.
W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili rodzice/opiekunowie małoletniego, a podejrzenie to nie zostało potwierdzone – informuje o tym fakcie rodziców/opiekunów dziecka na piśmie.
Z przebiegu interwencji sporządza się kartę interwencji, której wzór stanowi Załącznik nr 3 do niniejszej Polityki.
Wszyscy pracownicy i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych podjęły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązani do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
 
Zasady ochrony wizerunku dziecka i danych osobowych małoletnich.
1. Zasady powstały w oparciu o obowiązujące przepisy prawa.
2. W działaniach Muzeum kieruje się odpowiedzialnością i rozwagą wobec utrwalania, przetwarzania, używania i publikowania wizerunków dzieci.
3. Zdjęcia i filmy z aktywności instytucji służą dokumentowaniu działań statutowych Muzeum mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci.
4. Zgoda rodziców/opiekunów prawnych na wykorzystanie wizerunku ich dziecka jest tylko wtedy wiążąca, jeśli dzieci i rodzice/opiekunowie prawni zostali poinformowani o sposobiewykorzystania zdjęć/nagrań i ryzyku wiążącym się z publikacją wizerunku.
5. Muzeum dba o bezpieczeństwo wizerunków dzieci poprzez:
- Pytanie o pisemną zgodę rodziców/opiekunów prawnych oraz o zgodę dzieci przed zrobieniem  publikacją zdjęcia/nagrania,
- Udzielenie wyjaśnień, do czego będą wykorzystane zdjęcia/nagrania i w jakim kontekście, jak będziemy przechowywać te dane i jakie potencjalne ryzyko wiąże się z publikacją zdjęć/nagrań online,
- Unikanie podpisywania zdjęć/nagrań informacjami identyfikującymi dziecko z imienia i nazwiska,
- Zmniejszenie ryzyka kopiowania i niestosownego wykorzystania zdjęć/nagrań dzieci poprzez przyjęcie zasad:
a. wszystkie dzieci znajdujące się na zdjęciu/nagraniu muszą być ubrane, a sytuacja zdjęcia/nagrania nie jest dla dziecka poniżająca, ośmieszająca ani nie ukazuje go w negatywnym kontekście,
b. zdjęcia/nagrania dzieci powinny się koncentrować na czynnościach wykonywanych przez dzieci i w miarę możliwości przedstawiać dzieci w grupie, a nie pojedyncze osoby.
- Rezygnację z publikacji zdjęć dzieci, nad którymi nie sprawujemy już opieki, jeśli one lub ich rodzice/opiekunowie prawni nie wyrazili zgody na wykorzystanie zdjęć po opuszczeniu instytucji,
- Przyjęcie zasady, że wszystkie podejrzenia i problemy dotyczące niewłaściwego rozpowszechniania wizerunków dzieci należy rejestrować i zgłaszać dyrekcji, podobnie jak inne niepokojące sygnały dotyczące zagrożenia bezpieczeństwa dzieci.
 
Rejestrowanie wizerunków dzieci do użytku własnego Muzeum.
Muzeum deklaruje, że w sytuacjach, w których rejestruje wizerunki dzieci do własnego użytku:
1. Dzieci i rodzice/opiekunowie prawni czy opiekunowie grup zorganizowanych zawsze będą poinformowani o tym, że dane wydarzenie będzie rejestrowane.
2. Zgoda rodziców/opiekunów prawnych na rejestrację wydarzenia zostanie przyjęta na piśmie oraz Muzeum uzyska przynajmniej ustną zgodę opiekuna grup zorganizowanych i dziecka.
3. Jeśli rejestracja wydarzenia zostanie zlecona osobie zewnętrznej (wynajętemu fotografowi lub kamerzyście) Muzeum zadba o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży poprzez:
- zobowiązanie osoby/firmy rejestrującej wydarzenie do przestrzegania niniejszych wytycznych,
- zobowiązanie osoby/firmy rejestrującej wydarzenie do noszenia identyfikatora w czasie trwania wydarzenia,
- niedopuszczenie do sytuacji, w której osoba/firma rejestrująca będzie przebywała z dziećmi bez nadzoru pracownika Muzeum,
- poinformowanie rodziców/opiekunów prawnych oraz dzieci, że osoba/firma rejestrująca wydarzenie będzie obecna podczas wydarzenia i upewnienie się, że rodzice/opiekunowie prawni udzielili pisemnej lub ustnej zgody na rejestrowanie wizerunku ich dzieci.
4. Jeśli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, impreza publiczna, zgoda rodziców/opiekunów prawnych dziecka nie jest wymagana.
 
Rejestrowanie wizerunku dzieci przez osoby trzecie i media.
1. Jeśli przedstawiciel mediów lub dowolna inna osoba będzie chciała zarejestrować organizowane przez Muzeum wydarzenie i opublikować zebrany materiał, musi zgłosić taką prośbę wcześniej i uzyskać zgodę dyrekcji. W takiej sytuacji Muzeum upewni się, że rodzice/opiekunowie prawni udzielili pisemnej lub ustnej zgody na rejestrowanie wizerunku ich dzieci. Oczekujemy informacji o:
- imieniu, nazwisku i adresie osoby lub redakcji występującej o zgodę,
- uzasadnieniu potrzeby rejestrowania wydarzenia oraz informacji, w jaki sposób i w jakim kontekście zostanie wykorzystany zebrany materiał,
- podpisanej deklaracji o zgodności podanych informacji ze stanem faktycznym.
2. Personelowi Muzeum nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów i osobom nieupoważnionym utrwalania wizerunku dziecka na terenie Muzeum bez pisemnej lub ustnej zgody rodzica/opiekuna prawnego dziecka oraz bez zgody dyrekcji.
3. Personel Muzeum nie kontaktuje przedstawicieli mediów z dziećmi, nie przekazuje mediom kontaktu do rodziców/opiekunów prawnych dzieci i nie wypowiada się w kontakcie z przedstawicielami mediów o sprawie dziecka lub jego rodzica/opiekuna prawnego. Zakaz ten dotyczy także sytuacji, gdy pracownik jest przekonany, że jego wypowiedź nie jest w żaden sposób utrwalana.
4. W celu realizacji materiału medialnego Dyrektor może podjąć decyzję o udostępnieniu wybranych pomieszczeń instytucji dla potrzeb nagrania. Dyrektor podejmując taką decyzję poleca przygotowanie pomieszczenia w taki sposób, aby uniemożliwić rejestrowanie przebywających na terenie instytucji dzieci.
 
Zasady w przypadku niewyrażenia zgody na rejestrowanie wizerunku dziecka.
1. Jeśli dzieci, rodzice lub opiekunowie prawni nie wyrazili zgody na utrwalenie wizerunku dziecka, Muzeum będzie respektować ich decyzję.
2. Z wyprzedzeniem ustalone zostanie z rodzicami/opiekunami prawnymi i dziećmi, w jaki sposób osoba rejestrująca wydarzenie będzie mogła zidentyfikować dziecko, aby nie utrwalać jego wizerunku na zdjęciach indywidualnych i grupowych.
3. Rozwiązanie, jakie przyjmie Muzeum nie będzie wykluczające dla dziecka, którego wizerunek nie powinien być rejestrowany.
 
Przechowywanie zdjęć i nagrań.
1. Muzeum przechowuje materiały zawierające wizerunek dzieci w sposób zgodny z prawem i bezpieczny dla dzieci: zdjęcia analogowe przechowywane są w zamkniętej na klucz szafce, nośniki elektroniczne zawierające zdjęcia i nagrania są przechowywane w folderze chronionym z dostępem ograniczonym do osób uprawnionych przez instytucję.
2. Nośniki będą przechowywane przez okres wymagany przepisami prawa o archiwizacji i/lub okres ustalony przez Muzeum.
3. Muzeum nie przechowuje materiałów elektronicznych zawierających wizerunki dzieci na nośnikach nieszyfrowanych ani mobilnych, takich jak telefony komórkowe i urządzeniaz pamięcią przenośną (np. pendrive).
4. Nie wyrażamy zgody na używanie przez pracowników osobistych urządzeń rejestrujących (tj. telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, kamery) w celu rejestrowania wizerunków dzieci.
5. Jedynym sprzętem, którego używamy jako instytucja, są urządzenia rejestrujące należące do instytucji.
 
Zasady bezpiecznych relacji.
1. Naczelną zasadą wszystkich czynności podejmowanych przez pracowników Muzeum jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie.
2. Pracownicy Muzeum traktują dziecko z szacunkiem oraz uwzględniają jego godność i potrzeby.
3. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec dziecka w jakiejkolwiek formie.
4. Pracownicy muzeum realizując te cele działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych instytucji oraz swoich kompetencji.
5. Zasady bezpiecznych relacji z dziećmi obowiązują wszystkich pracowników, stażystów i wolontariuszy.
6. Znajomość i zaakceptowanie zasad są potwierdzone podpisaniem Zarządzenia wprowadzającego Politykę lub stosownego Oświadczenia.
 
Relacje personelu.
1. Każdy pracownik Muzeum jest zobowiązany do utrzymywania profesjonalnej relacji z dziećmi i każdorazowego rozważenia, czy jego reakcja, komunikat bądź działanie wobec dziecka są adekwatne do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe wobec innych dzieci.
2. Każdy pracownik zobowiązany jest działać w sposób otwarty i przejrzysty dla innych, aby zminimalizować ryzyko błędnej interpretacji swojego zachowania.
 
Komunikacja z dziećmi.
1. W komunikacji z dziećmi pracownik Muzeum zobowiązany jest:
- zachować cierpliwość i szacunek,
- słuchać uważnie dziecka i udzielać mu odpowiedzi adekwatnych do jego wieku i danej sytuacji,
- informować dziecko o podejmowanych decyzjach jego dotyczących, biorąc pod uwagę oczekiwania dziecka,
- szanować prawo dziecka do prywatności; jeśli konieczne jest odstąpienie od zasady poufności, aby chronić dziecko, należy wyjaśnić mu to najszybciej jak to możliwe; jeśli pojawi się konieczność porozmawiania z dzieckiem na osobności, należy zostawić uchylone drzwi do pomieszczenia i zadbać, aby być w zasięgu wzroku innych; można też poprosić drugiego pracownika o obecność podczas takiej rozmowy,
- zapewniać dzieci, że jeśli czują się niekomfortowo w jakiejś sytuacji, wobec konkretnego zachowania czy słów, mogą o tym powiedzieć pracownikowi lub wskazanej osobie i mogą oczekiwać odpowiedniej reakcji i/lub pomocy.
2. Pracownikowi zabrania się:
- zawstydzania, upokarzania, lekceważenia i obrażania dziecka oraz podnoszenia głosu na dziecko w sytuacji innej niż wynikająca z bezpieczeństwa dziecka lub innych dzieci,
- ujawniania informacji wrażliwych dotyczących dziecka wobec osób nieuprawnionych, w tym wobec innych dzieci; obejmuje to wizerunek dziecka, informacje o jego/jej sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej i prawnej,
- zachowywania się w obecności dziecka w sposób niestosowny; obejmuje to używanie wulgarnych słów, gestów i żartów, czynienie obraźliwych uwag, nawiązywanie w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej oraz wykorzystywanie wobec dziecka relacji władzy lub przewagi fizycznej (zastraszanie, przymuszanie, groźby).
 
Działania realizowane z dziećmi.
1. Pracownik Muzeum zobowiązany jest:
- doceniać i szanować wkład dzieci w podejmowane działania, aktywnie je angażować i traktować równo bez względu na ich płeć, orientację seksualną sprawność/ niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny i światopogląd,
- unikać faworyzowania dzieci.
2. Pracownikowi Muzeum zabrania się:
- nawiązywania z dzieckiem jakichkolwiek relacji romantycznych lub seksualnych, składania mu propozycji o nieodpowiednim charakterze; obejmuje to także seksualne komentarze, żarty, gesty oraz udostępnianie nieletnim treści erotycznych i pornograficznych bez względu na ich formę,
- utrwalania wizerunku nieletniego (filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie) dla potrzeb prywatnych; dotyczy to także umożliwienia osobom trzecim utrwalenia wizerunków dzieci, jeśli Dyrektor Muzeum nie został o tym poinformowany, nie wyraził na to zgody i nieuzyskał zgód rodziców/opiekunów oraz samych dzieci,
- proponowania nieletniemu alkoholu, wyrobów tytoniowych, nielegalnych substancji, jak również używania ich w obecności małoletnich,
- przyjmowania pieniędzy, prezentów od nieletnich czy rodziców/opiekunów dziecka,
- wchodzenia w relacje jakiejkolwiek zależności wobec dziecka lub rodziców/opiekunów dziecka, zachowywania się w sposób mogący sugerować innym istnienie takiej zależności i prowadzący do oskarżeń o nierówne traktowanie bądź czerpanie korzyści majątkowych i innych – nie dotyczy to okazjonalnych podarków i drobnych upominków.
3. Wszystkie ryzykowne sytuacje, które obejmują zauroczenie dzieckiem przez pracownika lub pracownikiem przez dziecko, muszą być raportowane dyrektorowi. Jeśli pracownik jest ich świadkiem, zobowiązany jest reagować stanowczo, ale z wyczuciem, aby zachować godność osób zainteresowanych.
 
Kontakt fizyczny z dziećmi.
1. Jakiekolwiek przemocowe działanie wobec małoletniego jest niedopuszczalne. Istnieją jednak sytuacje, w których fizyczny kontakt z dzieckiem może być stosowny i spełnia zasady bezpiecznego kontaktu: jest odpowiedzią na potrzeby dziecka w danym momencie, uwzględnia wiek dziecka, etap rozwojowy, płeć, kontekst kulturowy i sytuacyjny. Nie można jednak wyznaczyć uniwersalnej stosowności każdego takiego kontaktu fizycznego, ponieważ zachowanie odpowiednie wobec jednego dziecka może być nieodpowiednie wobec innego.
2. Pracownik zobowiązany jest:
- kierować się zawsze swoim profesjonalnym osądem, słuchając, obserwując i odnotowując reakcję dziecka, pytając je o zgodę na kontakt fizyczny (np. przytulenie) i zachowując świadomość, że nawet przy jego dobrych intencjach taki kontakt może być błędnie zinterpretowany przez dziecko lub osoby trzecie,
- być zawsze przygotowanym na wyjaśnienie swoich działań,
- zachować szczególną ostrożność wobec dziecka, które doświadczyło nadużycia i krzywdzenia, w tym seksualnego, fizycznego bądź zaniedbania; takie doświadczenia mogą czasem sprawić, że dziecko będzie dążyć do nawiązania niestosownych bądź nieadekwatnych fizycznych kontaktów z dorosłymi; w takich sytuacjach pracownik powinien reagować z wyczuciem, jednak stanowczo i pomóc dziecku zrozumieć znaczenie osobistych granic.
3. Pracownikowi zabrania się:
- bicia, szturchania, popychania oraz naruszania integralności fizycznej dziecka w jakikolwiek inny sposób,
- dotykania dziecka w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny,
- angażowania się w takie aktywności jak łaskotanie, udawane walki z dziećmi czy brutalne zabawy fizyczne.
4. W sytuacjach wymagających czynności pielęgnacyjnych i higienicznych wobec dziecka, pracownik zobowiązany jest unikać innego niż niezbędny kontakt fizyczny z dzieckiem.
W każdej czynności pielęgnacyjnej i higienicznej, związanej z pomaganiem dziecku w ubieraniu się i rozbieraniu, jedzeniu, myciu, przewijaniu czy korzystaniu z toalety, pracownikowi powinna asystować druga osoba zatrudniona w placówce. Jeśli pielęgnacja i opieka higieniczna nad dziećmi należą do obowiązków pracownika – zostanie on przeszkolony w tym kierunku.
5. Kontakt fizyczny z dzieckiem musi być jawny, nieukrywany, nie może wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy. Jeśli pracownik będzie świadkiem jakiegokolwiek z wyżej opisanych zachowań i/lub sytuacji ze strony innych dorosłych lub dzieci, zobowiązany jest zawsze poinformować o tym osobę odpowiedzialną i/lub postępować zgodnie z obowiązującą procedurą interwencji.
 
Pełna wersja Polityki została opublikowana na stronie internetowej Muzeum. Jest ona szeroko promowana wśród całego personelu, rodziców i dzieci uczęszczających na zajęcia realizowane przez Muzeum oraz korzystających z innych form współpracy z Muzeum. Poszczególne grupy małoletnich są z powyższymi zasadami aktywnie zapoznawane poprzez prowadzone działania edukacyjne i informacyjne.

REGULAMIN ZWIEDZANIA

REGULAMIN ZWIEDZANIA

I. Informacje ogólne

  1. Niniejszy Regulamin Zwiedzania Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku (zwany dalej Regulaminem) określa zasady zwiedzania Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku z siedzibą w Kluczborku przy ul. Zamkowej 10 (zwanym dalej Muzeum).
  2. Muzeum czynne jest dla zwiedzających od wtorku do piątku w godzinach 10.00-16.00 i w niedziele w godzinach od 10.00-14.00. Ostatni zwiedzający mogą wejść do Muzeum na pół godziny przed jego zamknięciem.
  3. W szczególnych przypadkach Dyrektor może udostępnić Muzeum do zwiedzania poza godzinami jego otwarcia.
  4. Muzeum zastrzega sobie prawo zamknięcia dla zwiedzających w niektóre święta, dni okołoświąteczne oraz inne dni wskazane przez Dyrektora odrębnymi zarządzeniami.
  5. Szczegółowe informacje dotyczące zwiedzania Muzeum, oferty edukacyjno-warsztatowej, usługi przewodnickiej oraz cennika dostępne są na stronie internetowej www.muzeum.kluczbork.ploraz w holu Muzeum.
  6. Wstęp bezpłatny lub wstęp za zniżką przysługuje osobom wymienionym w cenniku. Dokumenty uprawniające do otrzymania biletu bezpłatnego lub zakupu biletu zniżkowego należy okazać przed jego nabyciem.
  7. Kasa Muzeum przyjmuje płatność gotówką lub w formie bezgotówkowej w walucie polskiej. Zakupione bilety nie podlegają zwrotowi lub wymianie. Za zakupione bilety Muzeum może wystawić fakturę, chęć jej otrzymania należy zgłosić przed dokonaniem zakupu.
  8. Na ekspozycje plenerowe oraz w niedziele wstęp jest bezpłatny.
  9. Wykupienie biletu wstępu stanowi akceptację zasad określonych w niniejszym Regulaminie.
  10.  W salach wystawowych I piętra, w holu na parterze oraz na zewnątrz budynku
    (od frontu i od strony skweru) zainstalowane są kamery monitoringu wizyjnego, jakośrodek wspomagający utrzymanie bezpieczeństwa zbiorów i ekspozycji.Administratorem danych osobowych zwiedzającego jest Muzeum im. Jana Dzierżona
    w Kluczborku z siedzibą przy ul. Zamkowej 10, 46-200 Kluczbork
    (tel. 77/418-27-07). Szczegółowe informacje dotyczące RODOdostępne są na stronie internetowej www.muzeum.kluczbork.ploraz w holu Muzeum.

 

II. Zasady zwiedzania

  1. Na terenie Muzeum obowiązuje ruch pieszy, z wyłączeniem wózków dziecięcych
    i wózków inwalidzkich.
  2. Muzeum zwiedza się indywidualnie lub w grupach zorganizowanych.
  3. Na terenie Muzeum należy stosować się do uwag i zaleceń wydawanych przez pracowników Muzeum.
  4. Za osoby niepełnoletnie przebywające na terenie Muzeum odpowiedzialność ponoszą ich rodzice lub opiekunowie.
  5. Osoby zachowujące się w sposób, który zagraża bezpieczeństwu zbiorów czy osób, zakłócające porządek zwiedzania innym zwiedzającym, naruszające ogólnie przyjęte normy zachowania w miejscach publicznych mogą być poproszone o opuszczenie Muzeum.
  6. Na czas zwiedzania Muzeum zwiedzający powinien pozostawić okrycie wierzchnie
    i bagaż, w szczególności walizki, plecaki, torby, parasole w holu Muzeum.
  7. Muzeum nie ponosi odpowiedzialności za wartościowe i wrażliwe przedmioty w odzieży lub bagażu pozostawione w holu Muzeum.
  8. Grupy zorganizowane (min. 10 osób) po uprzednim zgłoszeniu mogą być oprowadzone. W niedziele i inne dni wolne od pracy za usługę przewodnicką obowiązuje opłata, której wysokość jest określona w cenniku.
  9. Maksymalna liczba zwiedzających w grupie to 30 osób, grupy większe ze względów bezpieczeństwa muszą zostać podzielone. Maksymalna liczba uczestników zajęć warsztatowych to 25 osób. Za utrzymanie dyscypliny grupy podczas wizyty w Muzeum odpowiada jej opiekun.
  10. Grupy szkolne/dziecięce/młodzieżowe mogą przebywać w Muzeum wyłącznie pod opieką nauczyciela/opiekuna, który towarzyszy grupie i jest odpowiedzialny za jej zachowanie podczas zwiedzania oraz zajęć edukacyjno-warsztatowych.
  11. Fotografowanie i filmowanie amatorskie bez dodatkowego oświetlenia, w tym lamp błyskowych i statywów jest dozwolone i bezpłatne. W szczególnych wypadkach Muzeum zastrzega sobie możliwość zakazu fotografowania wskazanych obiektów. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zgody osoby na nim przedstawionej.
  12. Zwiedzanie należy zakończyć o godzinie zamknięcia Muzeum.

 

III. Obowiązujące zakazy

  1. Na terenie Muzeum obowiązują następujące zakazy:
    • bezwzględny zakaz: dotykania eksponatów i elementów architektury ekspozycyjnej, z wyjątkiem tych oznaczonych odpowiednim  symbolem graficznym,
    • filmowania lub fotografowania ekspozycji z użyciem statywu lub flesza,
    • wprowadzania i wnoszenia zwierząt, z wyłączeniem psa przewodnika,
    • wnoszenia i spożywania jedzenia lub napojów (dozwolone na terenie ekspozycji plenerowych), a także palenia tytoniu i e-papierosów,
    • wnoszenia przedmiotów i środków mogących zagrażać życiu, zdrowiu
      i bezpieczeństwu,
    • wchodzenia pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
    • używania instrumentów muzycznych i sprzętów odtwarzających obraz i dźwięk, które mogłyby przeszkadzać innym zwiedzającym,
    • głośnego zachowania, biegania.

 

  1. Zgody Dyrektora Muzeum wymaga:
    • prowadzenie na terenie Muzeum działalności artystycznej i gospodarczej, w tym akwizycji,
    • organizowanie na terenie Muzeum zgromadzeń, akcji reklamowych, sesji fotograficznych,
    • prezentowanie na terenie Muzeum transparentów, symboli i emblematów,
    • wykonywanie i wykorzystywanie filmów i fotografii przedstawiających eksponaty i ekspozycje muzealne Muzeum w celach innych niż do użytku własnego.

 

IV. Pozostałe postanowienia

  1. Zwiedzający odpowiada materialnie za szkody wyrządzone przez siebie podczas zwiedzania Muzeum.
  2. Uszkodzenie lub zniszczenie eksponatu lub elementów architektury ekspozycyjnej skutkuje koniecznością spisania protokołu.
  3. Muzeum stosuje w formie znaków słowno-graficznych informacje o wrażliwych treściach niektórych wystaw. Informacje takie zamieszczane są w pobliżu kasy Muzeum oraz na ekspozycji.
  4. Skargi  i wnioski można składać w formie pisemnej, przesyłając je na adres Muzeum lub drogą mailową na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

SkargiSSttp://www.lifeisacartoon.com/

 

MONITORING - KLAUZULA INFORMACYJNA

MONITORING
KLAUZULA  INFORMACYJNA


Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (“RODO"), informujemy, że:

1. Administratorem Państwa danych osobowych przetwarzanych w obszarze monitoringu wizyjnego jest Muzeum im. Jana Dzierżona  w Kluczborku,  ul. Zamkowa 10, 46-200 Kluczbork, nr tel. 77 418 27 07, adres e-mail; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
2. Wyznaczony został Inspektor Ochrony Danych, z którym można się skontaktować w sprawach ochrony swoich danych osobowych i realizacji swoich praw. Jest nim  pan Andrzej Pawłowicz, adres e-mail; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
3. Państwa  dane osobowe przetwarzane będą w celu zapewnienia porządku publicznego oraz ochrony mienia. Podstawami prawnymi przetwarzania są natomiast;
•    art. 114 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych w związku z art. 9a Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym
•    art. 22² Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy  
•    art.6 ust.1 lit. e. RODO – przetwarzanie danych osobowych w obszarze monitoringu wizyjnego w interesie publicznym.
4. Zgodnie z aktami prawnymi wymienionymi w pkt. 3  zakres danych osobowych w przypadku monitoringu wizyjnego obejmuje Państwa wizerunek.
5. Państwa dane osobowe (wizerunek) będą udostępniane wyłącznie podmiotom uprawnionym do ich otrzymania na podstawie przepisów obowiązującego prawa.
6. Nie przekazujemy Państwa  danych osobowych poza teren Polski.
7. Okres przechowywania Państwa danych osobowych (wizerunku) w przypadku monitoringu wizyjnego w Muzeum wynosi 14-21 dni. Po upływie tego okresu uzyskane w wyniku monitoringu nagrania obrazu zawierające dane osobowe, podlegają usunięciu, z wyjątkiem sytuacji, w których nagrania zostały zabezpieczone, zgodnie z odrębnymi przepisami.
8. W związku z przetwarzaniem Państwa danych osobowych przysługuje Państwu;
•    prawo dostępu do swoich danych oraz otrzymania ich kopii
•    prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych) – w przypadku, gdy uważają Państwo, że przetwarzamy Państwa dane niezgodnie z prawem.

RODO

KLAUZULA  INFORMACYJNA  DLA  KLIENTÓW MUZEUM  IM.  JANA  DZIERŻONA  W KLUCZBORKU

Szanowni Państwo,
Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (“RODO") informujemy, że;

Administrator Danych Osobowych oraz Inspektor Ochrony Danych
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku,  ul. Zamkowa 10, 46-200 Kluczbork, nr tel. 77 418 27 07, adres e-mail; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W przypadku pytań lub wątpliwości, czy dane w Muzeum są przetwarzane prawidłowo, można zwrócić się do wyznaczonego Inspektora Ochrony Danych, którym jest pan Andrzej Pawłowicz, adres e-mail; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cel oraz podstawy prawne przetwarzania
Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu umożliwienia wzięcia udziału w organizowanych przez Muzeum wystawach, konkursach i imprezach kulturalno-edukacyjnych, jak również w celu zakupu, przejęcia daru, dokonania wpisu w księgach inwentarzowych i dokumentacji muzealnej. Podstawą prawną przetwarzania jest art.6 ust.1 lit. c i e. RODO – przetwarzanie danych osobowych z tytułu obowiązku prawnego oraz w interesie publicznym a także art.6 ust.1 lit. b. RODO – przetwarzanie w celu zawarcia umowy zakupu bądź przejęcia daru w związku z Ustawą z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach.

Odbiorcy danych
Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych mogą być tylko organy publiczne uprawnione do odbioru tych danych, w uzasadnionych przypadkach i na podstawie odpowiednich przepisów prawa.

Przekazywanie danych do państw trzecich lub organizacji międzynarodowych
Nie przekazujemy Pani/Pana danych osobowych poza teren Polski.

Okres przechowywania danych
Pani/Pana dane osobowe przechowywane są przez okres niezbędny do realizacji celów określonych w przepisach szczegółowych w zakresie wymaganym przez przepisy powszechnie obowiązującego prawa.

Uprawnienia
W przypadku przetwarzania danych osobowych przysługuje Pani/Panu;
•    prawo dostępu do danych oraz otrzymania ich kopii
•    prawo do sprostowania (poprawiania) danych
•    prawo do usunięcia danych (do „bycia zapomnianym”)
•    prawo do ograniczenia przetwarzania danych
•    prawo do przenoszenia danych
•    prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych
•    prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych – przy czym cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie Pani/Panu zgody przed jej wycofaniem
•    prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych) – w przypadku, gdy uważa Pani/Pan, że przetwarzamy Pani/Pana dane niezgodnie z prawem.

Informacja o wymogu/dobrowolności podania danych
Podanie przez Panią/Pana danych osobowych jest:
•    warunkiem zawarcia umowy zakupu lub przejęcia daru
•    dobrowolne  -  w przypadkach, w których wyrażono zgodę na przetwarzanie danych.

Informacja o profilowaniu
Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych nie będzie podlegało zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu.

Sklepik muzealny

Muzeum, w miarę posiadanych środków, prowadzi działalność wydawniczą, której celem jest rozpowszechnianie informacji o Muzeum i jego wystawach, a także przybliżanie historii miasta i regionu.



W Muzeum można m.in. kupić:  

  • Kluczbork. Szkice z dziejów miasta to książka, którą każdy mieszkaniec Kluczborka (i nie tylko) powinien posiadać w swojej biblioteczce!
  • informator Z przeszłości Kluczborka /wersja polska i niemiecka/ zawierający najważniejsze fakty historyczne dotyczące miasta,  
  • album Kluczbork na dawnej pocztówce /wersja polska i niemiecka/ dla kolekcjonerów starych pocztówek i miłośników miasta,  
  • informator o Kluczborku – Ślady minionych wieków,  
  • informator muzealny i informator o Patronie Muzeum w wersji polsko – angielsko – niemieckiej,
  • publikację jubileuszową Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku 1959 - 2009 ,
  • katalog wystawy stałej – Pszczelarstwo dawne i nowe
  • pocztówki,
  • świece woskowe
  • magnesy
  • kubki
  • ekotorby

Serdecznie zapraszamy!

Cennik

  • bilet normalny: 6,00 zł
  • bilet ulgowy: 3,00 zł
  • w niedziele wstęp bezpłatny
  • na ekspozycje plenerowe wstęp bezpłatny (od 1 lipca 2021 r.)

Oprowadzanie: niedziele i święta: 50,00 zł od grupy.

Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość ustalenia innego terminu zwiedzania  (uzgodnionego przynajmniej z dwutygodniowym wyprzedzeniem).

 
CENY BILETÓW WSTĘPU, OPŁAT ORAZ PRZYSŁUGUJĄCYCH ULG
 
I. W Muzeum im. Jana Dzierżona obowiązują następujące bilety wstępu:
1. Oznaczony literą N (normalny) bilet wstępu w cenie 6,00 zł
2. Oznaczony literą Z (zniżkowy) bilet wstępu w cenie 3,00 zł
3. Oznaczony literą W (warsztatowy) bilet w cenie 5,00 zł
4. Oznaczony literą U (ulga od ulgi) bilet wstępu w cenie 2,00 zł
5. Oznaczony literą B (bezpłatny) bilet wstępu
 
II. Ulga w opłacie za wstęp do Muzeum (bilet Z za 3,00 zł) przysługuje:
osobom powyżej 65. roku życia, emerytom, rencistom, rencistom socjalnym, osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom,
kombatantom,
uczniom szkół podstawowych, ponadpodstawowych, artystycznych, słuchaczom zakładów kształcenia nauczycieli i kolegiów pracowników służb społecznych, studentom oraz osobom odbywającym studia doktoranckie, 
nauczycielom szkół podstawowych, ponadpodstawowych, artystycznych, nauczycielom placówek oświatowo-wychowawczych oraz wychowawcom placówek opiekuńczo-wychowawczych, zakładów poprawczych, schronisk dla nieletnich i ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych,
osobom fizycznym odznaczonym odznaką Za opiekę nad zabytkami, odznaką honorową Zasłużony działacz kultury, odznaką honorową Zasłużony działacz kultury polskiej, wyróżnionym tytułem honorowym Zasłużony działacz Kultury Narodowej,
posiadaczom ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny (rodzice),
posiadaczom legitymacji Kluczbork dla Rodziny + (rodzice),
posiadaczom Europejskiej Karty Młodzieżowej EURO26.
 
Dokumentami potwierdzającymi uprawnienie do korzystania z ulgi w opłacie za wstęp do Muzeum są:
legitymacje szkolne, studenckie, słuchaczy, uczestników studiów doktoranckich;
legitymacja nauczyciela;
legitymacja emeryta-rencisty;
legitymacje dokumentujące niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności;
zaświadczenia lub legitymacje potwierdzające uprawnienia kombatanckie;
dokumenty potwierdzające wiek;
legitymacje nadania odznaki;
ogólnopolska Karta Dużej Rodziny;
legitymacja Kluczbork dla Rodziny +;
legitymacja EURO26.
 
III. Ulga od ulgi w opłacie za wstęp do Muzeum (bilet U za 2,00 zł) przysługuje:
posiadaczom ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny (dzieci),
posiadaczom ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny (seniorzy),
posiadaczom ogólnopolskiej Kluczbork dla Rodziny + (dzieci),
posiadaczom legitymacji Kluczbork dla Seniora +(seniorzy).
 
 
Dokumentami potwierdzającymi uprawnienie do korzystania z ulgi od ulgi 
w opłacie za wstęp do Muzeum są:
ogólnopolska Karta Dużej Rodziny;
legitymacja Kluczbork dla Rodziny +;
legitymacja Kluczbork dla Seniora +.
 
 
IV. Zwolnienie z opłaty za wstęp do Muzeum (bilet B) przysługuje:
 
osobom fizycznym odznaczonym Orderem Orła Białego, Orderem Wojennym Virtuti Militari, Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, 
osobom fizycznym odznaczonym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, 
pracownikom muzeów,
członkom Stowarzyszenia Muzealników Polskich,
członkom Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce,
członkom Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM,
członkom Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków (ICOMOS),
posiadaczom Karty Polaka, o których mowa w ustawie z dnia
7 września 2007 r. o Karcie Polaka (Dz.U. z 2007 r. Nr 180, poz. 1280 oraz z 2008 r. Nr 52, poz. 305),
radnym Rady Miejskiej w Kluczborku,
przewodnikom PTTK,
opiekunom grup zorganizowanych,
dzieciom do lat 7,
• weteranom i weteranom poszkodowanym,
zwiedzającym wystawy plenerowe Muzeum.
 
 
Dokumentami potwierdzającymi uprawnienie do korzystania ze zwolnienia
z opłaty za wstęp do Muzeum są:
legitymacje nadania orderu;
legitymacja pracownika muzeum;
legitymacja członka SMP;
legitymacja członka SMWP;
legitymacja członka ICOM;
legitymacja członka ICOMOS;
Karta Polaka;
legitymacja radnego;
legitymacja przewodnika PTTK.
 
V. Osoba uprawniona do ulgi w opłacie lub zwolnienia z opłaty za wstęp do muzeum okazuje upoważnionemu pracownikowi Muzeum ważny dokument potwierdzający uprawnienia do korzystania z ulgi w opłacie lub zwolnienia
z opłaty za wstęp do Muzeum wraz z dowodem osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym jej tożsamość.
 
VI. Wszelkie zasady udzielania ulg i zwolnień obowiązują obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej oraz państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.
 
VII. W Muzeum obowiązuje opłata w wysokości 50,00 zł za oprowadzenie grupy zorganizowanej (min. 10 osób) w niedziele lub inne dni wolne od pracy (na podstawie wystawionego rachunku), w pozostałe dni oprowadzanie jest bezpłatne.
 
VIII. Opłata za wybrane zajęcia warsztatowe może stanowić wielokrotność ceny biletu warsztatowego W.

Godziny otwarcia

MUZEUM CZYNNE 
 
 
wtorek – piątek: 10:00 – 16:00*
 
niedziela: 10:00 – 14:00*
 
 
*UWAGA! Wstęp na ekspozycje najpóźniej 30 min przed zamknięciem Muzeum.
 
 
 

 

Dane adresowe

Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku
 
ul. Zamkowa 10
46–200 Kluczbork
 
NIP: 751 15 56 535
 
Bank PEKAO S.A.
66 1240 1662 1111 0000 2663 6036
 
tel./fax.: 77/ 418 27 07
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

Adres do e-Doręczeń: AE:PL-29659-82293-TUCUF-15

Pamiątki dzierżonowskie

Jan DzierżonWydzieloną kolekcję stanowią zbiory dzierżonowskie:

rękopisy Jana Dzierżona /w języku polskim i niemieckim, dyplomy odznaczeń państwowych i nadań honorowego członkowstwa związków pszczelarskich, medali i nagród, medale i odznaczenia honorowe, publikacje pszczelarskie, listy od pszczelarzy, organizacji pszczelarskich, redakcji gazet i wydawnictw,  ule, fotografie rodzinne, meble i inne pamiątki.

 

Dział Historii

ŻyrandolDział Historii gromadzi zabytki archiwalne, dokumenty związane z regionem oraz wytwory kultury materialnej minionych okresów historycznych. Zbiory historyczne są różnorodne – starodruki, numizmaty, militaria, wyroby rzemiosła. Kładziony jest akcent na gromadzenie materiałów ikonograficznych i dokumentów życia współczesnego Ziemi Kluczborskiej. 

 

Dla niedowidzących

Wersja dla niedowidzących

BIP

Deklaracja dostępności

Wirtualny spacer

 
 

Informacje


adres  ul. Zamkowa 10, 46-200 Kluczbork

tel.  (77) 418 27 07

email  muzeum@kluczbork.pl

ie www.muzeum.kluczbork.pl

  Facebook: Dołącz do nas!

  Znajdź nas na Instagramie

Bilet normalny: 6,00 zł

Bilet ulgowy: 3,00 zł

W niedziele wstęp bezpłatny

 

Na ekspozycje plenerowe wstęp bezpłatny.

Oprowadzanie: niedziele i święta: 50,00 zł od grupy.

 

MUZEUM CZYNNE 

wtorek piątek: 10:00 –16:00*

niedziela: 10:00 – 14:00*

 

* UWAGA! Wstęp na ekspozycje najpóźniej 30 min przed zamknięciem Muzeum.

Dla grup zorganizowanych jest możliwość ustalenia innego terminu zwiedzania (uzgodnionego min. z dwutygodniowym wyprzedzeniem).