WAżki - zabójcy dwóch środowisk

TYLKO DO 2 LIPCA ZAPRASZAMY DO ZWIEDZANIA BEZPŁATNEJ WYSTAWY!!!

KAŻDY ZWIEDZAJĄCY OTRZYMA KOMIKS O NIEZWYKŁYM ŻYCIU WAŻEK!!!!

GRUPY ZORGANIZOWANE ZAPRASZAMY NA OPROWADZANIE PO WYSTAWIE

- WSTĘP NA WYSTAWĘ Z OPROWADZENIEM - BEZPŁATNY!

OBOWIĄZUJE WCZEŚNIEJSZA REZERWACJA TERMINU ZWIEDZANIA WYSTAWY

Komiks Cecylia poznaje ważek zwyczaje


Publikacja popularnonaukowa wydana przez Muzeum Śląska Opolskiego z myślą o najmłodszych mieszkańcach województwa opolskiego. W ciekawy, zabawny, a co najważniejsze zrozumiały sposób przekazuje sporą dawkę rzetelnej wiedzy i fascynujących faktów z życia ważek. W historię życia głównej bohaterki − Cecylii (chronionej w kraju ważki trzepli zielonej), opowiedzianą od stadium larwalnego po osiągnięcie dojrzałości płciowej, wpleciono szereg cennych informacji na temat biologii i ekologii wybranych gatunków ważek. Swoje miejsce znalazły w niej także zagadnienia dotyczące zagrożeń i sposobów ochrony tej niezwykłej grupy owadów. Komiks dostępny jest nieodpłatnie dla uczestników zajęć edukacyjnych. Wydany został w ramach realizacji projektu Inwentaryzacje przyrodnicze kluczem do edukacji ekologicznej i ochrony bioróżnorodności w województwie opolskim, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Oś Priorytetowa RPO WO na lata 2014-2020: V. Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, Działanie: 5.1. Ochrona różnorodności biologicznej).

Scenariusz: Michał Wolny, Piotr Zabłocki
Rysunki: Sławomir Kiełbus

 

 

ZABAWKI BLASZANE

Kolejki blaszane, miniaturowe samochodziki, karuzele, samoloty – to kraina zabawek z końca XIX i XX wieku. To świat bajkowy, a zarazem pełen życia. Istnieje dzięki pasji kolekcjonerów i miłośników starych zabawek. Na wystawie prezentujemy Zabawki blaszane wypożyczone z Miejskiego Muzeum Zabawek w Karpaczu ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego.


HISTORIA BLASZANYCH ZABAWEK

XIX–wieczna rewolucja przemysłowa wpłynęła także na rozwój przemysłu zabawkarskiego. Coraz nowsze, dokładniejsze maszyny zastąpiły rzemieślników  do tej pory wykonujących zabawki ręcznie. Pierwsze metalowe zabawki powstały z cienkiej ocynkowanej blachy stalowej. Na arkuszu blachy wytłaczano części o określonym kształcie, później wycinano i montowano je, czy to lutując, czy łącząc na zaczepy. Na koniec były one zdobione ręcznie malowanymi lub emaliowanymi detalami. Pod koniec XIX wieku stosowano kilka metod zdobienia: druk bezpośredni na blasze, kalkomanię, litografię offsetową, czyli odbijanie wzoru na wałku pokrytym gumką, a następnie przenoszenie go na blachę.

WYSTAWA CZYNNA DO KOŃCA WRZEŚNIA - SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 

Na pocztówkowym szlaku... Byczyna

Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku, serdecznie zaprasza na wystawę Na pocztówkowym szlaku ‒ Byczyna.
Dawna karta pocztowa to nie tylko ciekawy widoczek, ale przede wszystkim dokumentacyjne źródło ikonograficzne. Utrwala układ urbanistyczny i architektoniczny miasta, rejestruje zmiany w nazewnictwie ulic, placów, wyglądzie budynków. Ukazuje przemiany w życiu danej społeczności utrwalone często przypadkowo w obiektywie aparatu. Między innymi dlatego pocztówki z Kluczborka i okolic stanowią trzon zbiorów historycznych Muzeum. Kolekcja ta zostanie zaprezentowana jako cykl wystaw czasowych Na pocztówkowym szlaku. Pierwsza ekspozycja poświęcona jest pocztówkom z Byczyny wydanym przed 1945 r., których dopełnieniem są widokówki powojenne.

Serdecznie zapraszamy - grupy wcześniej zgłoszone - oprowadzamy po wystawie.

  Ekspozycja czynna do końca września 2017 r.

Informacje


adres  ul. Zamkowa 10, 46-200 Kluczbork

tel.  (077) 418 27 07

email  muzeum_kluczbork@op.pl

ie www.muzeum.kluczbork.pl

  Facebook: Dołącz do nas!

Bilet normalny: 4,00 zł

Bilet ulgowy: 2,00 zł

W niedzielę wstęp bezpłatny

Oprowadzanie: niedziela i święta: 35,00 zł od grupy (grupa maksymalnie do 30 osób)

wtorek- piątek : 10.00 - 15.30

niedziela: 10.00 - 13.30

Uwaga - dla grup zorganizowanych istnieje możliwość ustalenia innego terminu zwiedzania (uzgodnionego przynajmniej z dwutygodniowym wyprzedzeniem).