Miasto w muzeum, muzeum w mieście

Plakat wystawy jubileuszowej - "Miasto w Muzeum, Muzeum w mieście"

Od 17 maja serdecznie zapraszamy do zwiedzania najnowszej wystawy, przygotowanej z okazji 60 urodzin muzeum.

Tytuł wystawy to przewrotna gra słów – Miasto w muzeum, muzeum w mieście, bowiem ekspozycja jest rodzajem hybrydy złożonej z wystawy poświęconej miastu oraz prezentacji historii Muzeum i jego działów.

Targ w rynku - fragment ekspozycji Restauracja - fragment ekspozycji 

Przez 60 lat istnienia udało się zgromadzić dość pokaźną kolekcję miejskich artefaktów, na których oparta jest pierwsza część ekspozycji zapraszająca na spacer ulicami dawnego Kluczborka. Podczas przechadzki poznajemy okruchy życia dawnych mieszkańców przygranicznego miasteczka, widzimy m.in. zakład szewski, kawiarnię i targ.

Restauracja - fragment ekspozycji Targ w rynku - fragment ekspozycji

Uzupełnieniem tej narracji jest nowowydana, bogato ilustrowana książka Kluczbork. Szkice z dziejów miasta dostępna w sprzedaży w kasie muzeum.

Kluczbork. Szkice z dziejów miasta - najnowsza publikacja juz w sprzedaży! Zapraszamy - publikacja dostępna tylko w kasie Muzeum

Przedmiotami spinającymi klamrą pierwszą część wystawy są dość nietypowo – rowery. Na początku pojawia się bicykl – jeden z pierwszych numerów w inwentarzu Działu Historii, a na końcu jeden z rowerów plenerowych Bronisława Gniazdowskiego, artysty – malarza, związanego zawodowo z Muzeum na początku jego działalności.

Fragment ekspozycji Rower Bronisława Gniazdowskiego - fragment ekspozycji
W ten sposób wkraczamy w drugą część wystawy. Archiwalne plakaty i fotografie z życia muzeum zostały zaaranżowane we współczesny kolaż przez p. Halinę Fleger,  artystę plastyka z Opola, autorkę koncepcji oprawy plastycznej ekspozycji. Przez symboliczną bramę przechodzimy do świata Muzeum gdzie kolejno prezentujemy wybrane przedmioty z poszczególnych działów oraz fragment kolekcji współczesnego malarstwa.

Pamiątki po slynnym pszczelarzu Dział historii - fragment ekspozycji Jan Dzierżon na tle pasieki - fragment ekspozycji

Na wystawie został zaprezentowany jeszcze jeden dział –  niezwykle ważny w dzisiejszym muzealnictwie – Dział Oświatowy, który wszystkim chętnym umożliwi własnoręczne wykonanie praktycznej i estetycznej pamiątki. Na włazie studzienki kanalizacyjnej, otrzymanej od kluczborskiego Hydrokomu, każdy chętny będzie mógł odbić  – przy pomocy farb akrylowych, na własnym T-shircie lub ekotorbie zakupionej w muzeum (torba w cenie 5 zł) – motyw związany z miastem.

Stemplowanie tkanin Niecodzienny "stempel" Pamiątkowa torba z wizyty w Muzeum

Serdecznie zapraszamy!

Zapomniany urok kuchennej makatki

Zapomniany urok kuchennej makatki - plakat wystawy

Makatki kuchenne, to dekoracyjny element wystroju wnętrz, najczęściej o kształcie prostokąta, zawieszany na  ścianie. Moda na makatki dotarła do Polski z terenów dzisiejszych Niemiec i Holandii pod koniec XIX w., a największy jej rozkwit przypadł na lata 30 – na Śląsku, a w centralnej Polsce na lata 50 i 60. Pierwotnie makatki były haftowane na płótnach samodziałowych, a używane nici były w jednym kolorze (najczęściej niebieskie). Z czasem zaczęto używać do ich wykonania płótna fabryczne, popularne stały się hafty wielobarwne, a w połowie XX w. pojawiły się makatki drukowane.
Tkaniny zawieszane w domach były pewną formą ochrony ścian przed zabrudzeniem, ale przede wszystkim pełniły funkcję dekoracyjną, a także moralizatorską i dydaktyczną. Zaspokajały potrzeby estetyczne, świadczyły o dobrym guście, mówiły o domu rodzinnym, zasadach moralnych oraz cechach dobrej gospodyni.


Od 12 kwietnia do końca sierpnia 2019 r.  serdecznie zapraszamy na wystawę z cyklu

Okruchy przeszłości...  prezentującą Zapomniany urok kuchennej makatki.

Makatki - fragment ekspozycji Fragment ekspozycji Kredens - fragment ekspozycji

UWAGA WARSZTATY!!!

Grupy zorganizowane zapraszamy na towarzyszące wystawie warsztaty

pn. MAKATKA – NIE TAKA ZWYKŁA SZMATKA.

Uczestnicy zajęć na wzór dawnych makatek, w oparciu o szablony oraz własną wyobraźnię i kreatywność, przygotują autorskie makatki.
Tkaniny będą zdobione z użyciem flamastrów i stempli.

Zapewniamy wszystkie niezbędne materiały.

Koszt zajęć - 2 zł/os. bilet wstępu (ulgowy) + 3 zł/os. uczestnictwo w warsztatach

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja terminu!

Serdeczenie zapraszamy!

Makatka - nie taka zwykła szmatka

Makatka autorska - wykonana podczas warsztatów Makatka autorska - wykonana podczas warsztatów  

Makatka autorska - wykonana podczas warsztatów Fragment makatki - wzór kwiatowy Makatka autorska - wykonana podczas warsztatów

Makatka autorska - wykonana podczas warsztatów Makatka autorska - wykonana podczas warsztatów

 

Dla niedowidzących

Wersja dla niedowidzących

Informacje


adres  ul. Zamkowa 10, 46-200 Kluczbork

tel.  (077) 418 27 07

email  muzeum_kluczbork@op.pl

ie www.muzeum.kluczbork.pl

  Facebook: Dołącz do nas!

Bilet normalny: 4,00 zł

Bilet ulgowy: 2,00 zł

W niedzielę wstęp bezpłatny

Oprowadzanie: niedziela i święta: 35,00 zł od grupy (grupa maksymalnie do 30 osób)

wtorek- piątek : 10.00 - 15.30

niedziela: 10.00 - 13.30

Uwaga - dla grup zorganizowanych istnieje możliwość ustalenia innego terminu zwiedzania (uzgodnionego przynajmniej z dwutygodniowym wyprzedzeniem).