Świat Ajnów

Świat Ajnów - plakat wystawySerdecznie zapraszamy na  wystawę pt. „Świat Ajnów – od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano”.
Prezentowana część kolekcji Muzeum Miejskiego w Żorach powstaje od 2015 roku i jest to obecnie największy w Polsce zbiór przedmiotów przynależnych kulturze ajnuskiej.
Na wystawie możemy zobaczyć przedmioty związane z kulturą tradycyjną (narzędzia i pozyskiwanie surowców, stroje, przygotowywanie i podawanie posiłków), współczesne wyroby Ainu Design – niektóre funkcjonujące jako sztuka pamiątkarska, a także eksponaty ilustrujące wierzenia i ajnuskie ceremoniały. Uzupełnieniem kolekcji są pocztówki pochodzące z początku XX wieku.
Zgromadzone obiekty stanowią doskonałą ilustrację procesu zmian zachodzących w ciągu ostatnich 150 lat. To muzealny zapis zaniku jednej z najciekawszych autochtonicznych kultur tej części świata, którą od zapomnienia „ocalił” etnograf  – Bronisław Piłsudski.
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania.
Wystawa „Świat Ajnów – od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano” będzie eksponowana w kluczborskim muzeum do 11 października br.


Fragment ekspozycji - na pierwszym planie nóż ceremonialny Fragment ekspozycji - na pierwszym planie ołtarz (inaw)

Fragment ekspozycji - kobieta wyrabiająca maty Świat Ajnów - fragment ekspozycji Fragment ekspozycji - wnętrze chaty

Ruunpe - strój z charakterystycznym wzorem z motywem sowy  Fragment ekspozycji

Fragment ekspozycji  - fonograf Fragment ekspozycji

Dla niedowidzących

Wersja dla niedowidzących